Ważne Informacje dla pacjentów ambulatoryjnych dotyczące przygotowania do badań laboratoryjnych.
Krew
Większość badań laboratoryjnych wymaga standardowego przygotowania pacjenta:
1. Pobieranie materiału powinno odbywać w godzinach porannych, po przespanej nocy, najlepiej w godzinach między 7.00 a 9.00
2. Pacjent powinien być na czczo, ostatni posiłek powinien spożyć co najmniej 10-12 godzin przed pobraniem, posiłek powinien być lekkostrawny i bez alkoholu
3. Krew powinna być pobrana przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zaleca inaczej
4. Przed pobraniem krwi pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego i stresu – zalecany jest 30 minutowy odpoczynek
5. 2-3 dni przed badaniem pacjent nie powinien pić alkoholu ani spożywać innych używek
6. Próby obciążeniowe – podczas testu np. doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT), pacjent nie powinien przyjmować posiłków, palić papierosów, przez cały czas trwania testu powinien pozostawać w spoczynku. Przy badaniu prolaktyny (Test z metoklopramidem ) tabletki zapewnia Laboratorium.
7. W celu wykonania badania Fe , TIBC, Transferyna , Ferrytyna – nie należy przyjmować leków zawierających żelazo.
Powyższe zalecenie nie dotyczą stanów nagłych.
Wymaz z gardła
Zaleca się pobieranie wymazu rano, na czczo, przed higieną jamy ustnej
Materiał do badań laboratoryjnych pobiera personel Laboratorium .
Mocz
Do analizy należy oddać pierwszą poranną porcję moczu bezpośrednio po nocnym wypoczynku, nie mniej niż 8 godzin gromadzenia moczu w pęcherzu moczowym. Po dokładnym podmyciu okolic intymnych pierwszą niewielką porcję moczu należy oddać do toalety, następnie do pojemnika na mocz, a końcową znowu do toalety. Pojemnik należy szczelnie zamknąć, czytelnie podpisać i dostarczyć do laboratorium.
W przypadku niemowląt mocz można pobrać do specjalnego woreczka, dostępnego w aptece, który po zaklejeniu umieszczamy w pojemniku na mocz.
W dniu poprzedzającym badanie moczu należy, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, stosować standardową dietę, zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, powstrzymać się od kontaktów seksualnych. Nie zaleca się oddawania próbki moczu do badania podczas menstruacji.
Dobowa zbiórka moczu
W dniu rozpoczęcia zbiórki, cały mocz poranny należy oddać do toalety, zaś każdą kolejną objętość zbiera się do jednego wystarczająco dużego pojemnika, najlepiej z miarką. Ostatnią porcją moczu oddaną do pojemnika jest mocz z porannej mikcji w dniu badania.
Całość moczu wymieszać, zmierzyć objętość (bardzo ważne), następnie odlać porcję 50-100ml do pojemnika niejałowego i dostarczyć do laboratorium.
Mocz do badań bakteriologicznych
Mocz pobierany jest na tych samych zasadach jak w przypadku badania ogólnego moczu tylko pojemnik jałowy zastępuje się pojemnikiem sterylnym z płytką . Jest to pojemnik z gotowym podłożem transportowo- wzrostowym. Po pobraniu próbki należy zamknąć pojemnik, zanurzając całkowicie płytkę z podłożem, która przyczepiona jest do spodniej powierzchni nakrętki. Jeśli objętość moczu nie jest wystarczająca, aby płytka była całkowicie zanurzona, należy przechylić pojemniczek i dokładnie zanurzyć powierzchnie z obu stron płytki. Po zanurzeniu płytki mocz należy wylać, a zakręcony i opisany pojemniczek z płytką na posiew moczu należy dostarczyć do laboratorium.
Kał
Kał do badań pobiera się do specjalnych pojemników, dostępnych w aptece. Pojemniki posiadają szpatułkę za pomocą której należy pobrać kilka porcji kału ( wielkości orzecha laskowego) z różnych miejsc. Pojemnik należy szczelnie zamknąć i czytelnie podpisać.
Kał na obecność jaj pasożytów pobieramy 3-krotnie w odstępach kilkudniowych, na test w kierunku lamblii materiał można pobrać do jednego pojemnika . Badania kału na krew utajoną (FOB) nie należy wykonywać podczas miesiączki oraz krwawienia żylaków odbytu.
Do czasu dostarczenia materiału do laboratorium, może on być przez kilka godzin przechowywany w temperaturze lodówki.
Tagi: badania, krew, mocz, morfologia, OB, przygotowanie do badań